Saturday, November 04, 2006

Ce am pierdut!!

Ante-Scriptum:
Acest material a fost scris inanite de meciul de "acasa" al Stelei cu Standard. N-a intrat in ziar...so...iata-l:))

De zece ani o echipa romaneasca n-a mai ajuns in Champions League. Iata ce s-a
mai intamplat intre timp in Liga

20 noiembrie 1996 - ziua in care a fost obtinut ultimul punct din grupele Ligii
Campionilor de o echipa romaneasca. 1-1 cu Atletico Madrid. Marcator, Sabin Ilie. Zece ani
fara trei luni au trecut de atunci. Zece ani de cand o echipa romaneasca nu a mai simtit
gustul unui punct obtinut in cea mai importanta competitie intercluburi din Europa, si,
probabil, din intreaga lume!

Surprize, surprize!
Liga Campionilor reuneste la startul sau cele mai puternice echipe din Europa. Insa,
nu intotdeauna cei mai puternici inving. Au simtit-o pe pielea lor cei doi granzi ai Spaniei,
Barcelona si Real Madrid, darsi proaspsta campioans a Italiei, Inter Milano. (Barcelona-
Dinamo Kiev 0-4 - editia '97-'98, in grupele Ligii; Rosenborg-Real Madrid 2-0 - aceeasi
edi]ie, tot in grupe; Monaco-Real Madrid 3-1 - editia 2003-2004. Dup= 2-4 \n tur, Monaco
se califica in "semifinale"; Villarreal-Inter 1-0 - editia 2005-2006, in "sferturile" competitiei.
Spaniolii merg in semifinale). Probabil, cea mai mare surpriza din ultimii zece ani o
constituie castigarea competitiei de catre FC Porto, care cu un sezon inainte castigase si
Cupa UEFA.

Credeti in miracole ?
Fanii lui Manchester United, Deportivo sau Liverpool vor raspunde hotarat la aceasta
intrebare: DA! Cele mai imprevizibile rasturnari de scor din ultimii ani au intarit ideea ca
fotbalul este un sport in care se poate intimpla orice.
Editia 1998-1999, finala competi]iei Bayern-Man. United. Dupa ce bavarezii au condus
pana in minutul 89 cu 1-0 si au ratat numeroase ocazii, englezii au rasturnat scorul in 80 de
secunde! Cat ti-ar fi luat sa te duci pana la toaleta...
Editia 2003-2004, sferturi de finala. Dupa ce AC Milan i-a umilit acasa pe spaniolii de
la Deportivo La Coruna (4-1), italienii au "reusit" sa piarda o calificare care parea rezolvata
inca din tur. 4-0 pentru Deportivo si Milan a iesit din competitie.
Pe langa aceste partide, putem include la acelasi capitol si golul reusit de Zidane finala
editiei 2001-2002, impotriva lui Bayer Leverkusen. Executia lui Zizou este printre cele mai
spectaculoase din istoria CL si, probabil, cel mai frumos gol inscris intr-o finala disputata pe
parcursul celor zece ani.

O finala SF
Editia 2004-2005, finala competitiei, Liverpool-Milan. "Vom marca un gol pana in
minutul 5", declara Carlo Ancelotti, antrenorul lui Milan, inaintea finalei. Si a fost 1-0 pentru
Milan. In secunda 52!!! Mai mult, italienii s-au distantat la 3-0 pana la pauza.
Liverpool a reusit, in acest meci, probabil, cea mai spectaculoasa revenire din istoria
fotbalului, tinand cont si de miza partidei. Trei goluri marcate in 6 minute! Daca in minutul 54
scorul era 3-0, in minutul 60 se facuse 3-3! Reflexul lui Dudek din prelungirile partidei, la
sutul lui Sevcenko, a fost a doua "mana a lui Dumnezeu" din fotbal, iar Liverpool a castigat a
cincea Cupa a Campionilor la penalty-uri.

Pur si simplu...spectacol
23 aprilie 2003. "Sferturile" Champions League. "Echipa care se va califica mai
departe va castiga finala din acest an", titrau ziarele inainte de meci. Real invinsese in tur
cu 3-1. Ferguson l-a tinut rezerva pe Beckham. si golurile au inceput sa curga. 0-1, 1-2, 2-
3, 4-3. Hattrick Ronaldo si doua goluri Beckham! Plus o bara in ultimele secunde. "Va
asteptam in finala!", i-au laudat ziarele din Anglia pe madrileni. I-au asteptat,
insa spaniolii n-au mai venit. Pentru ca Juventus i-au aus cu picioarele...pe pamant. (1-2 in deplasare si 3-1 "acasa").

Si daca....
...Steaua ar fi invins pe Rosenborg anul anul trecut? Ar fi putut ajunge in aceeasi
grupa cu cea mai titrata echipa din lume, Real Madrid. Ar fi putut participa la spectacolul
fotbalistic din Liga. Si cum Champions League este genul de lucru pe care ai fi dispus sa-l
astepti o viata, ce mai conteaza o zi? Dupa 2-2 in tur, ros-albastrii au sanse sa respire inca
o data aerul tare al Ligii.

11 este cel mai mare numar de goluri inscris vreodata intr-o partida de Champions
League, in noul format, la partida AS Monaco-Deportivo LaCoruna (8-3) din editia 2002-
2003

7-0 este cea mai mare diferenta de goluri inregistrata in cadrul competitiei la meciul